5.6.11

3-1 τη Μάλτα, τα γκολ νέα παιδιά (ελπιδοφόρο!)

Γιάννης Φετφατζίδης (8', 63') - Κυριάκος Παπαδόπουλος (26')

Η Εθνική είναι ξανά στην πρώτη θέση του ομίλου της και παραμένει φαβορί για την πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του 2012.

Οι ποδοσφαιριστές του Φερνάντο Σάντος νίκησαν με σκορ 3-1 τη Μάλτα και ξεπέρασαν έτσι στη βαθμολογία, τόσο την Κροατία όσο και το Ισραήλ.

Οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος αυτή τη φορά δεν αγχώθηκαν κόντρα στη Μάλτα, την οποία κέρδισαν 3-1 στο γήπεδο Καραϊσκάκη. Δύο γκολ πέτυχε ο εξαιρετικά κεφάτος Γιάννης Φετφατζίδης (8', 63'), ενώ στο ντεμπούτο του σκόραρε ο Κυριάκος Παπαδόπουλος (26'). Προσωρινά είχε μειώσει για τους Μαλτέζους ο Μιφσούντ. Την πρώτη του εθνική συμμετοχή πραγματοποίησε και ο Ντίμι Κωνσταντόπουλος της Κέρκυρας (κι αυτός μεγάλη ελπίδα, αλλά αρκετά ασταθής και με λάθη που ευτυχώς δεν κόστισαν..)

Η Εθνική πέτυχε νωρίς δύο γκολ, κυρίως χάρη στο πείσμα και τα κέφια του Γιάννη Φετφατζίδη -και τι δεν έκανε στο γήπεδο, έτρεχε πάνω-κάτω, έκλεβε μπάλες και με τα δύο γκολ που πέτυχε, έφτασε ήδη τα τρία στην καριέρα του ως διεθνής.

Το πρώτο του γκολ με την εθνική ομάδα πέτυχε και ο Κυριάκος Παπαδόπουλος. Ο Κυπελλούχος Γερμανίας με τη Σάλκε αμυντικός έκανε ιδανικό ντεμπούτο, το μέλλον του ανήκει.

Η Μάλτα στο μεγαλύτερο μέρος –όπως άλλωστε αναμενόταν- του αγώνα αρκέστηκε σε ρόλο κομπάρσου. Ωστόσο, σταθήκαμε τυχεροί (χρειάζεται κι αυτό!) για ένα 20λεπτο (από το 40ό μέχρι το 60ό λεπτό), πίεσε, πέτυχε γκολ που ακυρώθηκε, είχε δοκάρι και τελικά μείωσε, πριν καθαρίσει οριστικά το ματς ο Φετφατζίδης μετά από λάθος του τερματοφύλακα Χογκ. (!)

Την Κυριακή, η Εθνική πετάει για Νέα Υόρκη. Την Τετάρτη θα αντιμετωπίσει το Εκουαδόρ σε φιλικό. Επόμενοι αντίπαλοι της Ελλάδας στα προκριματικά είναι το Ισραήλ (εκτός), η Λετονία (εκτός), η Κροατία (στο Καραϊσκάκη) και η Γεωργία (εκτός).

καρέ-καρέ…(από «Ε»)
2' Πρώτο σουτ του αγώνα από τον Νίνη, πέρασε άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Χογκ
6' Σέντρα του Τοροσίδη, ο Σαλπιγγίδη με προβολή πρόλαβε τον Χογκ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ
8' ΓΚΟΛ (1-0): Κλέψιμο του Σπυρόπουλου στο κέντρο, η αντεπίθεση βγήκε γρήγορα και ο Κατσουράνης έβγαλε την κάθετη μπαλιά με τον Φετφατζίδη να ανοίγει το σκορ από το ύψος του πέναλτι
13' O Φετφατζίδης έκλεψε από τον Άγκιους, έκανε το σουτ και ανάγκασε τον Χόγκ να κάνει μεγάλη απόκρουση
18' Πέναλτι ζήτησε ο Φετφατζίδης, όμως σωστά δεν έδωσε τίποτα ο διαιτητής
25' AKΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Τοροσίδη, ο Σαλπιγγίδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά σωστά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ
26' ΓΚΟΛ (2-0): Εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη, κοντινή κεφαλιά του Παπαδόπουλου, έστειλε την μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του Χογκ
30' Εκτέλεση φάουλ του Νίνη, η μπάλα πέρασε από τον Χογκ, όμως ο Τοροσίδης δεν μπόρεσε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα
45' ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ: Σουτ του Χάτσινσον έξω από την περιοχή, ο Κωνσταντόπουλος έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, όμως ο Μιφσούντ ήταν σε θέση οφσάιντ
54' ΓΚΟΛ (2-1): Ο Μπαχάντα κέρδισε απανωτές κόντρες και έβγαλε στον Μιφσούντ, ο οποίος πλάσαρε με επιτυχία τον Κωνσταντόπουλο
60' ΔΟΚΑΡΙ: Σουτ του Σκέμπρι, ο Κωνσταντόπουλος έκανε κακή εκτίμηση, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι
62' Μακρινό σουτ του Μιφσούντ, ο Κωνσταντόπουλος μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα
63' ΓΚΟΛ (3-1): Σέντρα του Σαλπιγγίδη, λάθος έξοδος του Χογκ και ο Φετφατζίδης σε άδειο τέρμα πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ
77' Μόνος του στην μικρή περιοχή ο Σαλπιγγίδης, με κεφαλιά ψαράκι ουσιαστικά έδιωξε την μπάλα προς τα έξω

ΣΚΟΡΕΡ: 8', 63' Φετφατζίδης Φετφατζίδης, 26' Κ.Παπαδόπουλος - 54' Μιφσούντ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πάβελ Γκιλ (Πολωνός)
ΚΙΤΡΙΝΗ: Κ.Παπαδόπουλος

ΕΛΛΑΔΑ (Φερνάντο Σάντος): Κωνσταντόπουλος, Τοροσίδης, Σπυρόπουλος, Μόρας, Κ.Παπαδόπουλος, Τζιόλης, Κατσουράνης, Καραγκούνης (70' Καφές), Φετφατζίδης, Νίνης (80' Χριστοδουλόπουλος), Σαλπιγγίδης (90' Μήτρογλου)

ΜΑΛΤΑ (Τζον Μπούτιτζιγκ): Χογκ, Μπρίφα, Μπαχάντα (80' Φάιλα), Άγκιους, Καρουάνα, Χάτσινσον (87' Φένεχ), Σίμπερας, Ρ.Φένεχ, Σκέμπρι, Μπογκντάνοβιτς (60' Κοέν), Μιφσούντ